Záhrada,

Akumulátorové kosačky: Test a recenzie 11 najlepších

Akumulátorová kosačka na trávu je v podstate kompromisom medzi benzínovou a elektrickou kosačkou. Ak nestojíte o spaľovací motor napríklad kvôli hluku a údržbe, zároveň však nechcete ťahať napájací kábel a byť obmedzenie jeho dosahom, je tento typ trávnej kosačky optimálnou voľbou. Ako už dokladá samotný názov, aku kosačka je poháňaná elektrinou, ktorej zdrojom však nie je priamo vaša zásuvka, ale batéria čiže akumulátor.

Nízka hmotnosť, mobilita a možnosť kosenia prakticky kdekoľvek sú hlavné výhody, ktorými akumulátorová rotačná kosačka disponuje. Podobne ako tá elektrická, nemá problém sa svažitým terénom a samotné sekanie môže spríjemniť funkcií jazdy alebo mulčovanie. Aku kosačky sú primárne určené pre klasické záhrady ako pri dome, tak v kolóniách. Hlavným obmedzením je totiž doba prevádzky na akumulátor, teda nemôže plne konkurovať benzínovej kosačke.

Konkrétne výber by mal byť prispôsobený ako parametrom spojený so kosením, tak kapacite a čase nabíjania batérie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie akumulátorové kosačky a ich recenzie.

Najlepšie akumulátorové kosačky na trávu – TOP 11

V tabuľke je výber 11 najlepších aku kosačiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Makita DLM532ZFieldmann FZR 70335-ARiwall PRO RALM 3820 setBosch AdvancedRotak 36-660AL-KO Moweo 38.5 LiBosch Rotak 32 LI ErgoFlexGardena PowerMax Li 40/32HECHT 5046STIHL Compact RMA 235 SETMakita DLM432ZEgoPower+ LM1701E
MulčovanieÁnoNieNieÁnoNieÁnoNieÁnoNieÁnoÁno
Veľkosť pozemku2800 m2350 m2-660 m2250 m2200 m2280 m2600 m2-575 m2300 m2
Výška kosenia20-75 mm25-65 mm25-70 mm25-80 mm25-75 mm30-60 mm20-60 mm25-75 mm25-65 mm20-75 mm20-80 mm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 11 aku kosačiek

Makita DLM532Z

Makita DLM532Z recenzie a test

Aku kosačka s pojazdom Makita DLM532Z je veľmi výkonná. Funguje už s dvoma akumulátormi, ale pripojené môžu byť až 4 pre dlhšiu dobu kosenia. Podľa skúseností a recenzií spotrebiteľov je veľmi kvalitná, má dostatok výkonu a pri kosení je tichá.

Pojazd sa dá jednoducho ovládať v rýchlostiach 2,5 až 5 km/h, pripravená je na to páka s ikonami korytnačky a zajaca. Veľkou výhodou je možnosť pojazdu bez kosenia, čo oceníte pri premiestňovaní kosačky na trávnatú plochu. Prevedenie je poctivé a pevné, samotné šasi je vyrobené z ocele.

Za zmienku stojí nadpriemerne objemný zberný kôš na 70 litrov trávy, široký záber 53 centimetrov aj možnosť mulčovania – mulčovacia zátka aj mulčovací nôž sú obsiahnuté v balení. Výška kosenia sa nastavuje centrálne v desiatich pozíciách, minimálna hodnota sú 2 cm a maximálna 7,5 cm, čo je opäť veľmi dobrý rozsah.

Pojazd aj bez kosenia, možnosť mulčovania, kvalitné spracovanie a nízka hlučnosť
Nič zásadného

Fieldmann FZR 70335-A

Fieldmann FZR 70335-A recenzie a test

Akumulátorová kosačka bez pojazdu Fieldmann FZR 70335-A je v dôsledku menšej šírky kosenia 33 cm ideálna najmä na menšie plochy. Používatelia podľa svojich skúseností ju považujú za ľahkú a uvádza, že sa s ňou dobre kosí v horšie dostupných miestach, okolo stromčekov a podobne.

Veľkou výhodou sú dve 2Ah batérie v cene a to vrátane rýchlej nabíjačky. Konkurenčné kosačky v tejto cene často batérie neobsahujú, preto tento model má veľmi dobrý pomer cena/výkon. Podľa firemného popisu zvládne na jedno nabitie batérií pokosiť priestor s rozlohou až 350 m2.

Disponuje menším plastovým zberným košom s kapacitou 35 litrov, ktorému nechýba ukazovateľ stavu naplnenia. Poteší tiež centrálne nastaviteľný systém výšky kosenia, ktorý má niekoľko pozícií v rozmedzí 25 až 65 mm. Rukoväť kosačky je výškovo nastaviteľná a pre efektívnejšie uskladnenie sa dá aj zložiť.

Aku kosačka s menšou hmotnosťou, rýchlonabíjačka a 2 batérie v cene, pokosí až 350 m2
Nič zásadného

Riwall PRO RALM 3820 set

Riwall PRO RALM 3820 set recenzie a test

Aku kosačka s batériou a nabíjačkou Riwall PRO RALM 3820 set má značnú výhodu, všetko čo pre jej prevádzku potrebujete dodáva výrobca spolu so samotnou kosačkou. Užívatelia v recenziách ju hodnotia veľmi dobre, oceňujú predovšetkým dlhú výdrž na jedno nabitie batérií a ich následné rýchle nabíjanie, ďalej kvalitné plasty a dobré spracovanie.

V niekoľkých prípadoch sa objavuje výhrada smerom k vyššej hlučnosti, ktorú bohužiaľ výrobca v popise nezmieňuje a neuvádza ani odporúčanú veľkosť pozemku, pre ktorý je táto kosačka určená. Udáva však pracovný čas na plne nabité batérie v dĺžke 40 minút a tiež rýchlosť nabíjania, ktoré trvá iba hodinu a pol.

Kosačka je dodávaná so zberným košom s objemom 40 litrov a výhodou tiež je, že zvláda kosiť trávu aj bez neho, teda so zadným vyhadzovaním. Má sklopné riadidlá i centrálne nastavenie výšky kosenia v rozmedzí 25 až 70 milimetrov. Výhodou je tiež možnosť rozšírenej záruky po dobu až 4 rokov.

Dlhá výdrž a rýchle nabíjanie, možnosť zadného vyhadzovania, aku aj nabíjačka súčasťou balenia
Neudáva sa veľkosť plochy

Bosch AdvancedRotak 36-660

Bosch AdvancedRotak 36-660 recenzie a test

Aku rotačná kosačka Bosch AdvancedRotak 36-660 má veľmi sofistikované a kvalitné prevedenie, podľa skúseností je veľmi tichá a má dostatok výkonu. Vybavená je technológiou ProSilence, čo je názov pre akusticky vylepšenú konštrukciu, ktorá výrazne tlmí hlučnosť. O dobre pokosený trávnik sa zase postará kvalitný nôž s označením LeafCollect.

Značnou výhodou je prítomnosť dvoch akumulátorov v balení, čo už však tak nepoteší je pribalená iba jedna nabíjačka. Podľa technických špecifikácií by však nabitie jednej batérie malo trvať iba 65 minút, čo čiastočne kompenzuje spomínanú nevýhodu. Vo svojej triede poteší širší záber 42 centimetrov, vďaka ktorému je vhodná na plochy až do 660 m2.

Objemný plastový zberný kôš pojme 50 litrov pokosenej trávy a samozrejmosťou je aj centrálne nastavenie výšky kosenia v siedmich pozíciách – od 25 do 80 milimetrov. Má veľmi dobrú ergonómiu a príkladné pevné prevedenie, ktoré je pre značku Bosch typické.

Nízka hlučnosť, 2 batérie súčastí, pre pozemky až do 660 m2
V balení iba jedna nabíjačka batérií

AL-KO Moweo 38.5 Li

AL-KO Moweo 38.5 Li recenzie a test

Aku kosačka na trávu AL-KO Moweo 38.5 Li má dobrý pomer cena / výkon. Podľa užívateľských skúseností je kosačka pomerne ľahká a veľmi dobre sa s ňou manipuluje, vhodná je preto na kosenie okolo stromov a na horšie dostupných miestach. Spomínajú tiež, že účinne zbiera trávu do koša a má upozornenie na jeho zaplnenie.

Kosačka sa uvedie do prevádzky iba spínačom s kľúčom, čo je vítaná bezpečnostná poistka najmä pre rodiny s deťmi. Akumulátor má kosačka nezvyčajne integrovaný, čo môže byť pre niektoré príťažou, najmä pri kosení veľkých plôch, kde by sa jednoduchá výmena batérie hodila.

Záber činí 37 centimetrov a samozrejmosťou je centrálny systém výškového nastavenia, ktorú je možné zvoliť od 25 mm do 75 milimetrov. Li-Ion batéria má kapacitu 4 Ah a napätie 36 V, je teda dostatočne silná aj výkonná pre uvádzanú veľkosť pozemkov do 250 metrov štvorcových.

Jednoduchá manipulácia, účinné zbieranie do koša na trávu, nízka hmotnosť
Integrovaný akumulátor

Bosch Rotak 32 LI Ergo Flex

Bosch Rotak 32 LI ErgoFlex recenzie a test

Akumulátorová rotačná kosačka Bosch Rotak 32 LI Ergo Flex je svojou konštrukciou vhodná skôr na menšie plochy, okolo 200 metrov štvorcových. Je to dané aj tým, že je dodávaná s jedným akumulátorom. Môže sa jednať o model 36V 2.0 Ah, prípadne o variant s väčšou kapacitou, s označením 36V 2.0 Ah, ktorá prináša dlhšiu výdrž.

Doba nabíjania vybitého akumulátora sa odvíja od jeho typu. Je okolo 70, respektíve 140 minút. Z ďalších parametrov je potrebné upozorniť a rukoväť Ergoflex, ktorá sa dobre drží, na hrebene na trávu, alebo na držadlo na prenášanie. To je vďaka váhe 9,8 kilogramov hračkou.

Kosenie je možné realizovať v zábere 32 centimetrov, ktorý celkom zodpovedá konštrukciu a určenie kosačky. To isté je možné povedať o koši, ktorý má objem 31 litrov. Výšku kosenia je možné nastaviť v rámci 3 polôh, a zvoliť tak výšku v rozmedzí 30-60 milimetrov.

Krátka doba nabíjania, rukoväť Ergoflex, nízka váha
Malé prevedenie

Gardena PowerMax Li 40/32

Gardena PowerMax Li 40/32 recenzie a test

Trávna aku kosačka Gardena PowerMax Li 40/32 disponuje veľmi nízkou hmotnosťou, ktorá je výrobcom uvádzaná 11,9 kg. Nízku hmotnosť potvrdzujú aj používatelia vo svojich recenziách a spomínajú, že je aj vďaka tomu kosačka veľmi obratná a perfektne sa s ňou manévruje v horšie dostupných a členitých miestach.

Jej súčasťou je batéria s kapacitou 2600 mAh a samozrejme aj nabíjačka. Napätie akumulátora je 40 V, čo kosačke dodáva veľmi slušný výkon. Má ergonomickú rukoväť ErgoTec a špeciálne trávne hrebene, vďaka ktorým sa kosačka dostane k úplnému kraju obrubníka alebo iným prekážkam.

Dômyselne je riešený centrálny systém nastavenia výšky kosenia, ktorý sa na rozdiel od väčšiny iných kosačiek ovláda špeciálnym ovládačom. Ten stačí iba stlačiť a pootočiť s ním. Výška sa potom nastavuje od 20 mm do 60 mm a snáď jedinou nevýhodou je menší zberný kôš s objemom 30 litrov, čo vás však na menších plochách, kam je táto kosačka určená, príliš obmedzovať nebude.

Veľmi nízka hmotnosť a vysoká obratnosť, kvalitné spracovanie, LED indikátor
Menej objemný zberný kôš

HECHT 5046

HECHT 5046 recenzie a test

Záhradná aku kosačka HECHT 5046 ponúka mnoho možností a v porovnaní s podobnými kosačkami má dobrý pomer cena/výkon. Je v prevedení 5v1 a zvláda kosenie, zber trávy, mulčovanie, zadné aj bočné vyhadzovanie a nechýba ju ani pojazd. Má kvalitné spracovanie a množstvo funkcií, ktorými neurazí ani najnáročnejších zákazníkov.

Kosačka dokáže fungovať s jednou aj s dvoma batériami, s ktorými má najvyšší výkon. Jej výhodou sú aj veľké kolesá s patentovaným W designom, predné majú veľkosť 8 palcov a zadné 11 palcov. Rukoväť je ergonomicky tvarovaná a multifunkčná, lebo sa na nej zobrazuje stav nabitia jednotlivých batérií.

Samozrejmosťou je centrálne nastavenie výšky od 25 mm do 75 mm s tým, že prvé dve pozície sú určené na strih anglického trávnika. Riadidlá sa dajú pre ľahší transport sklápať a potešia aj svojimi hlavnými parametrami. Záber kosenia činí 46 centimetrov a látkovo plastový zberný kôš pojme až 60 litrov pokosenej trávy.

Akumulátorová kosačka s pojazdom, veľké patentované kolesá, prémiové spracovanie
V základe bez batérie a nabíjačky

STIHL Compact RMA 235 SET

STIHL Compact RMA 235 SET recenzie a test

Aku kosačka STIHL Compact RMA 235 SET je podľa skúseností spotrebiteľov veľmi dobre ovládateľná a ľahko sa s ňou manipuluje. Odporúčajú ju na menšie až stredne veľké plochy, ktoré zvládne bez problémov pokosiť. Menším plochám zodpovedá aj menší zberný kôš, ktorý pojme 30 litrov trávy a dá sa považovať za jedinú nevýhodu.

Kosačka dokáže veľmi dobre hospodáriť s energiou z batérie, disponuje totiž automatickou reguláciou otáčok podľa záťaže a tiež špeciálnym aerodynamickým nožom, ktorý taktiež prispieva k dlhšej dobe prevádzky na jedno nabitie.

Šírka záberu 33 centimetrov zodpovedá určeniu tohto modelu, poteší centrálne nastaviteľná výška kosenia od 25 do 65 mm a tiež praktické madlo na prenášanie. Jednodielny skelet je tvorený polymérovým materiálom, je pevný a máte záruku, že nikdy nezhrdzavie. Kosačka má vrátane akumulátora hmotnosť 15,2 kg a väčšinou sa dodáva vrátane batérie a nabíjačky.

Dobre ovládateľná kosačka, automatická regulácia výkonu, špeciálny aerodynamický nôž
Menší objem koša na trávu

Makita DLM432Z

Makita DLM432Z recenzie a test

Akumulátorová kosačka bez pojazdu Makita DLM432Z má výborné recenzie a veľmi pozitívne užívateľské skúsenosti. Má dostatok výkonu a vhodná je aj pre väčšie plochy, v závislosti od kapacity batérie zvládne na jedno nabitie pokosiť až 575 m2.

Výborná je jej technológia XPT, ktorá kosačke umožňuje pracovať v prašnom prostredí alebo aj kosiť vlhkú trávu. Ako niektorí spotrebitelia spomínajú, naozaj ju nerobí problém kosiť mokrú trávu a neznižuje sa tým významne ani jej doba prevádzky.

S dokúpeným príslušenstvom dokáže tiež mulčovať av niektorých obchodoch sa predáva vrátane batérie a nabíjačky, v iných bez, na čo treba dávať pozor. Pre ľahší transport má dve madlá na prenášanie, nechýba ju centrálne nastavenie výšky kosenia a má 50 litrový kôš s indikátorom naplnenia. Dobrá je aj jej šírka záberu 43 centimetrov.

Kvalitné a pevné prevedenie, technológia XPT, objemný látkový kôš
Mulčovací set je potrebné dokúpiť

EgoPower+ LM1701E

EgoPower+ LM1701E recenzie a test

Aku kosačka s pojazdom EgoPower+ LM1701E je veľmi kvalitná kosačka, na ktorú môže predajca ponúknuť záruku v dĺžke až 5 rokov. Hlavnou jej výhodou je spomínaný pojazd, ktorý má plynulo premenlivú rýchlosť s ohľadom na čo najdlhšiu dobu kosenia.

Jej záber 42 centimetrov patrí k lepšiemu priemeru, naopak objem zberného koša 55 litrov je vyšší ako majú podobné kosačky. Disponuje ochranou IPX4 a má teleskopicky nastaviteľnú rukoväť, ktorá sa ľahko nastaví rôzne vysokým osobám pre čo najvyššie pohodlie. K dispozícii je 7 polôh výšky kosenia, ktorá sa nastavuje centrálne a to od 20 mm po 80 milimetrov.

Oproti väčšine je táto kosačka vybavená LED svetlometmi, ktoré uľahčia kosenie za šera alebo na tmavých miestach záhrady. V balení sa dodáva aj jeden akumulátor a nabíjačka s tým, že ďalšie batérie u výrobca nie je problém dokúpiť.

Plynule premenlivý pojazd, LED svetlomety, účinný a tichý elektromotor
Nič zásadného

Ako vybrať akumulátorovú kosačku

Akumulátorová kosačka by mala byť v prvom rade vyberaná tiež podľa toho, čo všetko bude súčasťou balenia. Sú také varianty, kde je k dispozícii 1 akumulátor. Tiež existujú varianty, kde už sú k dispozícii dva, čo výrazne predĺži dobu práce. Ďalej však pozor aj na to, že aku kosačka môže sa predávať iba ako základný produkt a akumulátory je potrebné dokúpiť zvlášť.

Batérie

Na tú je potrebné zamerať sa primárne. Hlavne s ohľadom na jej napätie, ktoré by malo korešpondovať s celkovým výkonom motora a tým, koľko energie potrebuje. Dôležitou hodnotou je tiež kapacita batérie. Pod ňou si možno laicky predstaviť jej výdrž. Slabšie modely majú kapacitu okolo 2 Ah, u tých silnejších už hovoríme o dvojnásobku, teda kapacite 4 Ah. Úlohu by mal hrať aj typ batérie, ale súčasným najpoužívanejších riešením je Li-Ion.

Veľkosť kosenej plochy

Akumulátorová kosačka je primárne obstaráva k pokosenie trávnika. K akým parametrom pri výbere prihliadnuť? Určite už určenia. Je aku kosačka, ktorá je vhodná na menšie plochy okolo 200 metrov štvorcových, rovnako ako existujú aj riešenia na tie najväčšie, okolo 1 200 m2. Zlatým stredom sú plochy v rozmedzí 400 – 800 štvorcových metrov, čomu zodpovedá väčšina súčasných záhrad.

Parametre kosenia

Prvá je šírka jej záberu. Čím je väčší, tým širší pruh možno pokosiť a tým bude práca jednoduchšia. Na druhú stranu s širšou kosačkou sa horšie manipuluje v užších priestoroch. Najmenší kosačky môžu mať záber aj pod 35 centimetrov. Tie najväčšie potom nad 40 cm.

Druhým parametrom je tiež veľkosť koša. Tá zvyčajne súvisí so záberom. Čím je väčšia, tým viac trávy akumulátorová kosačka kosí a tým väčšia kôš je potrebné. Tie najmenšie sa pohybujú objemovo okolo 30 litrov. Tie najväčšie okolo 60. Ako bolo spomenuté, zvyčajne sú priamo úmerné záberu.

Ďalej sa hľadí aj na výšku pokosenej trávy. Kosačky umožní niekoľko polôh nastavenia, ktoré môžu byť 3, môže ich byť 5, ale napríklad aj 7. Obvyklé rozmedzie výšky pokosenej trávy býva u väčšiny variantov 20 – 80 milimetrov.

Doplnkové funkcie

Takzvané lepšie modely môžu mať aj rôzne doplnkové funkcie. Príkladom je akumulátorová kosačka s pojazdom, ktorá uľahčuje celkovú manipuláciu a šetrí sily. Hodí sa pochopiteľne hlavne na plochy väčšieho charakteru. Ďalšou doplnkovou funkciou je rozsekanie trávy na malé kúsky a ponechanie na trávniku. Metóda sa označuje ako mulčovanie a napomáha tomu, aby bol trávnik zdravšie, lepšie vyživený, a teda aj esteticky zaujímavejšie.

3.8/5 - (33 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.