Záhrada,

Akumulátorové kosačky: Test a recenzie 11 najlepších

Akumulátorová kosačka na trávu je v podstate kompromisom medzi benzínovou a elektrickou kosačkou. Ak nestojíte o spaľovací motor napríklad kvôli hluku a údržbe, zároveň však nechcete ťahať napájací kábel a byť obmedzenie jeho dosahom, je tento typ trávnej kosačky optimálnou voľbou. Ako už dokladá samotný názov, aku kosačka je poháňaná elektrinou, ktorej zdrojom však nie je priamo vaša zásuvka, ale batéria čiže akumulátor.

Nízka hmotnosť, mobilita a možnosť kosenia prakticky kdekoľvek sú hlavné výhody, ktorými akumulátorová rotačná kosačka disponuje. Podobne ako tá elektrická, nemá problém sa svažitým terénom a samotné sekanie môže spríjemniť funkcií jazdy alebo mulčovanie. Aku kosačky sú primárne určené pre klasické záhrady ako pri dome, tak v kolóniách. Hlavným obmedzením je totiž doba prevádzky na akumulátor, teda nemôže plne konkurovať benzínovej kosačke.

Konkrétne výber by mal byť prispôsobený ako parametrom spojený so kosením, tak kapacite a čase nabíjania batérie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie akumulátorové kosačky a ich recenzie.

Najlepšie akumulátorové kosačky na trávu – TOP 11

V tabuľke je výber 11 najlepších aku kosačiek z testov a hodnotenia pre rok 2021.


Porovnanie parametrov

 Bosch Rotak 430 LI ErgoFlexGreenworks G40LM41VeGA 46 S ECOMakita DLM431PT2Greenworks GD60LM46SPBosch Rotak 32 LI ErgoFlexEinhell GE-CM 33 Li KitBosch Rotak 43 LI ErgoFlexEinhell GE-CM 43 LI M KitMakita DLM380ZEGO POWER+ LM1903E-SP
MulčovanieNieÁnoNieNieNieÁnoNieNieÁnoNieÁno
Veľkosť pozemku1200 m2800 m2800 m21200 m21200 m2200 m2200 m21200 m2400 m2400 m2600 m2
Výška kosenia20-70 mm20-70 mm25-75 mm20-75 mm15-80 mm30-60 mm25-65 mm20-70 mm25-75 mm20-75 mm25-80 mm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 11 aku kosačiek

Bosch Rotak 430 LI Ergo Flex

Bosch Rotak 430 LI ErgoFlex recenzie a test

Akumulátorová kosačka Bosch Rotak 430 LI Gen4 Ergo Flex zaujme už tým, že súčasťou balenia nie je len jeden akumulátor, ale hneď 2. A to s veľmi dobrými parametrami, ako je napätie 2 V a celková kapacita o hodnote 2,0 Ah. V prípade vybitia jedného stačí vložiť druhý a pokračovať v práci. Samotná doba dobíjania nie je dlhá a činí len 70 minút.

Zaujmú aj klasické parametre, spojené so kosením. V prvom rade sa jedná o šírke záberu, ktorá činí 43 centimetrov. Tej zodpovedá aj celkovo dostatočne veľký kôš na posekanú trávu. Jeho objem je 50 litrov. Samozrejmá je nastaviteľná výška kosenia, v rámci 6 stupňov. Tie umožnia kosiť na výšku 20-70 mm.

Súčasťou konštrukcie sú aj praktické hrebene na trávu alebo rukoväť nesúci označenie Ergoflex, čo je spojené s pohodlným držaním. Ďalej nemožno opomenúť treba ochranu proti preťaženiu, pričom celková váha činí 14,5 kilogramov.

2 akumulátory, rýchle nabíjanie, rukoväť Ergoflex
Absencia pojazdu

Greenworks G40LM41

Greenworks G40LM41 recenzie a test

Aku kosačka Greenworks G40LM41 neponúkne len možnosť kosiť trávu. Disponuje aj funkciou mulčovanie, čo napomáha k lepšej kvalite tvárnikov. Je určená hlavne na pozemky okolo 800 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj šírka záberu, ktorá je 40 centimetrov. Nechýba praktický kôš na trávu, ktorý jej pojme priemerných 50 litrov.

Balenie je bez batérií. Tie možno využiť buď vo variante 40V 2Ah, alebo vo variante 40V 4Ah. Dlhý prevádzku zabezpečí kvalitný motor, ale aj nôž vyrobený z ľahkých zliatin. Vďaka LED ukazovateľmi je možné ľahko zistiť, koľko energie v batérii ešte zostáva.

Kosiť je možné v celkom 5 pozíciách, a to od výšky 20, až po výšku 70 milimetrov. Ďalej je možné výškovo nastaviť aj riadidlá, pre pohodlný úchop. Tie možno tiež plne zložiť. Podvozok kosačky je vyrobený z odolného plastu. Jej celková váha je 18 kilogramov.

LED indikátor, funkcia mulčovanie, nôž z ľahkých zliatin
Vyššia váha

VeGA 46 S ECO

VeGA 46 S ECO recenzie a test

Akumulátorová kosačka s pojazdom VeGA 46 S ECO zaručene splní očakávania aj náročnejších záujemcov. Práve vďaka pojazdu je zaistená ľahká práca a celková manipulácia s týmto modelom, ktorého váha je 30 kilogramov. Tá je dôsledok celkovej veľkosti, ale aj toho, že je použitá výhradne kvalitná oceľ.

Tento model zaujme motorom s výkonom 1 800 W, ktorý je poháňaný akumulátorom Li-Ion 80V. Súčasťou je tiež rýchlonabíjačka. Ďalej zaujme konštrukčné riešenie využívajúce guľôčkových ložísk, alebo rôzne veľkých predných a zadných kolies.

Model je určený na plochy okolo 800 metrov, kde určite využijete dobrý záber, ktorý činí 46 cm. Pokosená tráva mieri do zberného koša, ktorý má objem veľmi dobrých 70 litrov, čo zodpovedá predchádzajúcim parametrom. V prípade potreby nastavenie výšky kosenia je k dispozícii rozmedzí od 25 mm, až po 75 mm.

Pojazd, rýchlonabíjačka, veľký zberný kôš
Vyššia váha, bez mulčovanie

Makita DLM431PT2

Makita DLM431PT2 recenzie a test

Aku kosačka bez pojazdu Makita DLM431PT2 zaujme tým, že súčasťou samotného balenia je dvojica akumulátorov Li-ion 18V. jeden tak môže poháňať kosačku a druhý sa môže medzitým nabíjať, a to s pomocou dvojitej rýchlonabíjačky nesúci označenie DC18RD. Tá umožní nabíjať obe batérie naraz.

Unikátom konštrukcia je technológia XPT, vďaka ktorej je možné kosačku používať v prašnom aj vlhkom prostredí. Tiež zaujme veľmi tichým chodom, ale aj tým, že má indikátor naplnenia koša. Nechýba ani ergonomicky tvarovaná rukoväť. Vzhľadom ku kvalite je potrebné počítať s hmotnosťou, ktorá činí 18 kilogramov.

Konštrukcia ponúkne šírku sekanie o hodnote 43 centimetrov. Pracovná výška je nastaviteľná hneď v celých 13 polohách. Najnižšia je 20 milimetrov a najvyššia 75 milimetrov. Pokosená tráva mieri do zberného koša s kapacitou dobrých 50 litrov. Vhodná je tak aj pre väčšie pozemky.

2 akumulátory, dvojitá rýchlonabíjačka, technológie XPT
Údajne trochu hlučnejšie

Greenworks GD60LM46SP

Greenworks GD60LM46SP recenzie a test

Aku kosačka s pojazdom Greenworks GD60LM46SP má hmotnosť 26 kilogramov, čo však pri manipulácii nijako výrazne nevadí, pretože v takom prípade je možné využiť praktického pojazdu. Dodávaná je bez batérií, a tak má majiteľ možnosť dokúpiť variant s kapacitou 2Ah alebo 4Ah. Od toho sa odvíja aj doba výdrže, ktorá je 15, respektíve 30 minút.

Počas kosenia zaujme možnosť nastaviť až 7 pozícií súvisiacich s výškou. Tá môže začínať už na 15 milimetroch a končiť na 80 mm. Ďalej zaujme záber vo výške 46 centimetrov. Tým sa tento model hodí aj na väčšie plochy okolo rozlohy 1 200 metrov štvorcových.

Pokosená tráva nemusí mieriť len do koša, o dobrom objemom 55 litrov. Možno využiť aj funkciu mulčovanie – teda rozsekanie na malé kúsky a ponechanie na trávniku. Odolnosť zaistí oceľové prevedenie a ergonómiu plne zložiteľná riadidlá.

Pojazd, mulčovanie, 7 pozícií výšky trávy
Bez batérie a nabíjačky

Bosch Rotak 32 LI Ergo Flex

Bosch Rotak 32 LI ErgoFlex recenzie a test

Akumulátorová rotačná kosačka Bosch Rotak 32 LI Ergo Flex je svojou konštrukciou vhodná skôr na menšie plochy, okolo 200 metrov štvorcových. Je to dané aj tým, že je dodávaná s jedným akumulátorom. Môže sa jednať o model 36V 2.0 Ah, prípadne o variant s väčšou kapacitou, s označením 36V 2.0 Ah, ktorá prináša dlhšiu výdrž.

Doba nabíjania vybitého akumulátora sa odvíja od jeho typu. Je okolo 70, respektíve 140 minút. Z ďalších parametrov je potrebné upozorniť a rukoväť Ergoflex, ktorá sa dobre drží, na hrebene na trávu, alebo na držadlo na prenášanie. To je vďaka váhe 9,8 kilogramov hračkou.

Kosenie je možné realizovať v zábere 32 centimetrov, ktorý celkom zodpovedá konštrukciu a určenie kosačky. To isté je možné povedať o koši, ktorý má objem 31 litrov. Výšku kosenia je možné nastaviť v rámci 3 polôh, a zvoliť tak výšku v rozmedzí 30-60 milimetrov.

Krátka doba nabíjania, rukoväť Ergoflex, nízka váha
Malé prevedenie

Einhell GE-CM 33 Li Kit

Einhell GE-CM 33 Li Kit recenzie a test

Aku rotačná kosačka Einhell GE-CM 33 Li Kit je určená skôr na menšie plochy, okolo 200 metrov štvorcových. Čím však zaujme, to je systém Power-X-Change, ktorý zabezpečuje kompatibilitu akumulátora nielen s kosačkou, ale aj s iným náradím, čo podporuje celkovú všestrannosť.

K dispozícii sú hneď 2 akumulátory, a to typu Li-Ion, ktoré majú parametre 18 V a kapacitu 2 Ah. Po vybití sa pripojí na nabíjačku, kde sa nabíjajú približne 2,5 hodiny. Aj keď ide o kosačku bez pojazdu, tak vďaka hmotnosti 14,5 kilogramov nie je nijako veľký problém s jej tlačením a celkovú manipuláciou.

Že ide o riešenie skôr menšie jasne dokladá hlavne šírka záberu, ktorá činí 33 centimetrov. Pokosená tráva mieri do koša s celkovým objemom 30 litrov. Konštrukcia je vyrobená z plastu, čo prispieva k nižšej váhe, ale zároveň sa netreba obávať celkovej odolnosti tejto kosačky.

Systém Power-X-Change, dobrá váha
Dlhšia doba nabíjania

Bosch Rotak 43 LI Ergoflex

Bosch Rotak 43 LI ErgoFlex recenzie a test

Kosačka na trávu Bosch Rotak 43 LI Ergoflex patrí zaručene medzi jedny z najlepších modelov na trhu. Hodí sa aj na väčšie pozemky, okolo 1 200 metrov štvorcových. Pre istotu dlhodobej práce je k dispozícii dvojica akumulátorov. Nechýba ani systém EEM, ktorý sa stará o maximálnu úspornosť daného modelu.

Disponuje tiež ďalšími inováciami, ako je držadlo QuickClick pre ľahkú montáž, či možnosť zberu lístia pomocou funkcie LeafCollect. Samotné držadlo je typu Ergoflex s certifikátom AGR. O skvelé výsledky a výkon sa stará systém motora označený ako Powerdrive LI +.

Základnú funkciu, teda sekanie, zvládne táto akumulátorová kosačka na jednotku. Má záber 43 centimetrov a pokosená tráva mieri priamo do koša, ktorý má objem 50 litrov. Má tiež bočné hrebene, vďaka ktorým nie je problém kosiť trávu až u kraja trávniku, treba pri plote, alebo aj pri chodníku. Drobným sklamaním je iba absencia pojazdu.

Systém Powerdrive LI + a EEM, zber listov, výkonný motor
Bez pojazdu

Einhell GE-CM 43 LI M Kit

Einhell GE-CM 43 LI M Kit recenzie a test

Trávna kosačka Einhell GE-CM 43 LI M Kit prevádzkovaná na akumulátor má ako súčasť balenia hneď dvojicu nabíjacích batérií. Sú to Li-Ion akumulátory 18V s kapacitou 4 Ah. To zaistí kombináciu dobrého výkonu a dlhú dobu použitia. Navyše spadajú do radu Power X-Change, čo znamená možnosť použitia aj v ďalších produktoch.

Kosačka je určená na plochy až do rozlohy 800 m2. Vďaka dvojici batérií môže s jednou pracovať a druhá sa môže nabíjať. To trvá zhruba 1,5 hodiny. Záber kosačky je 43 centimetrov a určite zaujme veľkosť zberného boxu na trávu, ktorý má objem 63 litrov.

Aj keď nemá pojazd, je s ňou manipulácia celkom jednoduchá. A to aj vďaka hmotnosti 16,5 kilogramov. Okrem kosenia, kedy možno nastaviť aj 6 úrovní výšky od 25 do 75 milimetrov je možné využiť aj sadu pre mulčovanie, ktorá zaistí lepšiu údržbu a lepšiu kvalitu pre trávnik.

Dobré akumulátory Power X-Change, veľký kôš na trávu
Nemá pojazd

Makita DLM380Z

Makita DLM380Z recenzie a test

Záhradná kosačka Makita DLM380Z je dodávaná bez akumulátora, ktorý je potrebné dokúpiť zvlášť. To prináša výhodu spojenú s ovplyvnením požiadaviek na napätie a hlavne kapacitu. Vďaka štandardom technológie XPT sa jedná o model, ktorý zvládne pracovať tak v prostredí, ktoré je vlhké, tak aj v prostredí, ktoré je prašné.

Tento model je určený pre pozemky okolo 800 metrov štvorcových. Jeho záber určite nesklame, pretože činí 38 centimetrov. Pokosená tráva následne mieri priamo do koša, ktorý má objem 40 litrov. Pri práci poteší tiež veľmi tichý chod elektromotora.

Počas kosenia je možné nastaviť aj výšku, a to do celkom 6 polôh. Najmenej je 20 milimetrov a najviac je 75 milimetrov. Vzhľadom k hmotnosti 14,5 kilogramu je zaistená aj celkom dobrá manipulácia, a to aj napriek absencii pojazdu.

6 polôh výšky kosenia, technológie XPT, dobrý záber
Bez akumulátora a nabíjačky

EGO POWER+ LM1903E-SP

EGO POWER+ LM1903E-SP recenzie a test

Aku kosačka EGO POWER+ LM1903E-SP sa dá považovať za jednu z najlepších akumulátorových kosačiek, ktorú si dnes, a za ešte rozumnú cenu, môžete zaobstarať. Je vybavená mnohými modernými prvkami, spomenúť môžeme automatickú reguláciu otáčok, ktorá vedie k efektívnej a úspornej prevádzke, alebo zabudovaná svetla, s ktorými môžete kosiť trávnik aj po západe slnka a pojazd.

Má šírku záberu 47 centimetrov, čo je rozumný kompromis ako pre kosenie väčších plôch, tak pre horšie dostupné miesta. Výška kosenia sa ľahko nastavuje na kolesách a je v rozmedzí 25 až 80 mm. Nastaviteľná je aj výška rukoväte, a to v troch polohách. Bezkartáčový motor má výkon 2400 – 2680 W a sekunduje mu batéria s kapacitou 5 Ah, ktorá je súčasťou kosačky.

Oproti iným modelom zvláda táto kosačka ako prevádzku s košom, ktorý má objem 55 litrov, tak aj bez neho. Keď si zaobstaráte mulčovací kit ABP1910, zvládne dokonca aj mulčovanie. Vyrobená je z polykarbonátu, má veľmi tichú prevádzku a minimum vibrácií, výkonovo ju výrobca prirovnáva ku kosačkám benzínovým, čomu dávajú spotrebiteľské recenzie za pravdu.

Veľmi kvalitné a moderné spracovanie, skladnosť, možnosť mulčovanie
V dôsledku robustného spracovania vyššia hmotnosť 30,8 kg

Ako vybrať akumulátorovú kosačku

Akumulátorová kosačka by mala byť v prvom rade vyberaná tiež podľa toho, čo všetko bude súčasťou balenia. Sú také varianty, kde je k dispozícii 1 akumulátor. Tiež existujú varianty, kde už sú k dispozícii dva, čo výrazne predĺži dobu práce. Ďalej však pozor aj na to, že aku kosačka môže sa predávať iba ako základný produkt a akumulátory je potrebné dokúpiť zvlášť.

Batérie

Na tú je potrebné zamerať sa primárne. Hlavne s ohľadom na jej napätie, ktoré by malo korešpondovať s celkovým výkonom motora a tým, koľko energie potrebuje. Dôležitou hodnotou je tiež kapacita batérie. Pod ňou si možno laicky predstaviť jej výdrž. Slabšie modely majú kapacitu okolo 2 Ah, u tých silnejších už hovoríme o dvojnásobku, teda kapacite 4 Ah. Úlohu by mal hrať aj typ batérie, ale súčasným najpoužívanejších riešením je Li-Ion.

Veľkosť kosenej plochy

Akumulátorová kosačka je primárne obstaráva k pokosenie trávnika. K akým parametrom pri výbere prihliadnuť? Určite už určenia. Je aku kosačka, ktorá je vhodná na menšie plochy okolo 200 metrov štvorcových, rovnako ako existujú aj riešenia na tie najväčšie, okolo 1 200 m2. Zlatým stredom sú plochy v rozmedzí 400 – 800 štvorcových metrov, čomu zodpovedá väčšina súčasných záhrad.

Parametre kosenia

Prvá je šírka jej záberu. Čím je väčší, tým širší pruh možno pokosiť a tým bude práca jednoduchšia. Na druhú stranu s širšou kosačkou sa horšie manipuluje v užších priestoroch. Najmenší kosačky môžu mať záber aj pod 35 centimetrov. Tie najväčšie potom nad 40 cm.

Druhým parametrom je tiež veľkosť koša. Tá zvyčajne súvisí so záberom. Čím je väčšia, tým viac trávy akumulátorová kosačka kosí a tým väčšia kôš je potrebné. Tie najmenšie sa pohybujú objemovo okolo 30 litrov. Tie najväčšie okolo 60. Ako bolo spomenuté, zvyčajne sú priamo úmerné záberu.

Ďalej sa hľadí aj na výšku pokosenej trávy. Kosačky umožní niekoľko polôh nastavenia, ktoré môžu byť 3, môže ich byť 5, ale napríklad aj 7. Obvyklé rozmedzie výšky pokosenej trávy býva u väčšiny variantov 20 – 80 milimetrov.

Doplnkové funkcie

Takzvané lepšie modely môžu mať aj rôzne doplnkové funkcie. Príkladom je akumulátorová kosačka s pojazdom, ktorá uľahčuje celkovú manipuláciu a šetrí sily. Hodí sa pochopiteľne hlavne na plochy väčšieho charakteru. Ďalšou doplnkovou funkciou je rozsekanie trávy na malé kúsky a ponechanie na trávniku. Metóda sa označuje ako mulčovanie a napomáha tomu, aby bol trávnik zdravšie, lepšie vyživený, a teda aj esteticky zaujímavejšie.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.