Dielňa,

Najlepšie aku vŕtačky (s príklepom aj bez) – recenzie, test 2024

Medzi náradie domáceho majstra aj profesionálneho remeselníka patrí bez pochýb kvalitná aku vŕtačka, ktorej prednosťou je ľahká manipulácia bez ťahania káblov, pretože energiu dodáva vŕtačke akumulátor.

Rozlišujeme základné aku vŕtačky na vŕtanie do materiálov ako je drevo, plast alebo kov a výkonnejší typ, ktorým je aku príklepová vŕtačka, vhodná na vŕtanie do steny. Majte však na pamäti, že aku vŕtačka s príklepom nie je plnou náhradou elektrickej príklepovej vŕtačky. Ďalším variantom je tiež vŕtací aku skrutkovač, ktorý možno vďaka regulácii využívať tiež na skrutkovanie.

Varianty sa môžu líšiť klasickým a bezuhlíkovým elektromotorom, výdržou a výkonom v závislosti na kapacite, napätie a typu akumulátora, použitím k vŕtanie aj skrutkovanie, prítomnosťou príklepu alebo aj samotnú výbavou. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výberobsahujúce najlepšie aku vŕtačky a ich recenzie.

Najlepšie aku vŕtačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších aku vŕtačiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Makita HP457DWEBosch GSB 12V-15Narex ASV 14-2AFieldmann FDV 1002-AMakita DHP453SYEBlack & Decker BDCHD18K1B2Metabo BS 14.4 Set MDEinhell TE-CD 12 LiBosch GSB 18-2-LI PlusEinhell Expert Plus TE-CD 18 LI
Kapacita batérie1 300 mAh2 000 mAh2 000 mAh1 300 mAh1 500 mAh2 000 mAh2 000 mAh1 300 mAh2 000 mAh1 500 mAh
Krútiaci moment42 Nm30 Nm54 Nm20 Nm42 Nm40 Nm40 Nm25 Nm63 Nm48 Nm
Typ batérieLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ion
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 aku vŕtačiek

Makita HP457DWE

Makita HP457DWE recenzie a test

Aku vŕtačka Makita HP457DWE len potvrdzuje, že táto značka je spojená s osvedčenou kvalitou. A to ako s ohľadom na odolnosť, tak i vŕtací výkon. Ten možno využiť na materiály, ako je oceľ, drevo, ale aj kameň. Samozrejmá je možnosť nastavenia až 16 stupňov vŕtanie a uťahovanie, podľa konkrétneho účelu použitia.

Vŕtačka je schopná pracovať až 2 hodiny. To vďaka kvalitnému Li-ion akumulátora s parametrami 18V / 1,3 Ah. Ďalej zaujme aj možnosť jednoduchej regulácie otáčok, alebo aj kvalitná motorová brzda. S presnou prácou je spojená aj ergonomicky tvarovaná pogumovaná rukoväť.

Funkčnosť a odolnosť zaistí 2 rýchlostná planétová prevodovka, ktorá je plne prachotesná. Ďalej zaujme aj prepravný box s radom príslušenstva. K tomu sa radí aj druhá batéria, ktorá umožní ľahká výmenu a to, že sa dá v práci pokračovať bez akéhokoľvek dlhého prerušovania.

16 nastaviteľných stupňov, druhá batéria, doba výdrže
Vyššia hmotnosť

Bosch GSB 12V-15

Bosch GSB 12V-15 recenzie a test

Aku vŕtačka s príklepom Bosch GSB 12V-15 zaujme svojimi kompaktnými rozmermi. Aj vďaka tomu má hmotnosť 1 kilogram. Tá je istotou dlhodobej práce bez výraznejšej únavy. Prednosťou je tiež diódové svetlo, ktoré osvieti pracovný priestor. Kladom je indikátor stavu batérie, ktorý ukazuje to, koľko energie je ešte k dispozícii.

Vďaka kombinácii sily a výkonu využíva vŕtačka označenie Heavy Duty. Kladom je tiež batérie typu Li-ion, ktorá má kapacitu 2 000 mAh a ktorá disponuje napätím 12 V. V rámci balení sú k dispozícii hneď 2 batérie, kedy jedna môže byť vo vŕtačke a druhú možno medzitým nabíjať.

O kvalitný a presnú prácu so zaslúži aj 2 rýchlostné stupne, vďaka ktorým, možno využívať rôznych otáčok. Tie je možné ľahko regulovať, rovnako ako možno využiť predvoľby podľa typu materiálu. Zaujme aj rýchlosť výmeny príslušenstva, a to vďaka rýchloupínacími skľučovadlu.

Nízka hmotnosť, 2 batérie, príklep
Menšia výkonnosť

Narex ASV 14-2A

Narex ASV 14-2A recenzie a test

Aku vŕtací skrutkovač Narex ASV 14-2 je dobrým pomocníkom na rad prác. Má celkom 2 rýchlosti, vďaka čomu sa stáva všestranným pracovným nástrojom. Pre väčšiu praktickosť sú súčasťou balenia i 2 akumulátory zaisťujúce ľahkú výmenu. Tie majú kapacitu 1 500 mAh hodín a disponujú napätím 14,4 V. Využívaný je osvedčený typ Li-ion.

O výkon sa stará inovovaný a silnejší motor, ktorý využíva tiež celokovovou prevodovku. Na jednoduchšiu prácu má vplyv aj LED osvetlenie, ktoré uľahčia prácu v horších svetelných podmienkach. Zaujme aj celkom krátky nabíjací čas akumulátora, ktorá činí len 25 minút.

Z hľadiska vlastností nechýba možnosť regulácie otáčok, či elektronika chrániaci motor proti preťaženiu. Unikátom je tiež ukazovateľ stavu batérie, pomocou ktorého možno ihneď zistiť, koľko energie ešte zostáva. Čo vo výpočte funkcií naopak chýba, to je príklep.

Rýchle nabíjanie, ukazovateľ stavu batérie, regulácia otáčok
Absencia príklepu

Fieldmann FDV 1002-A

Fieldmann FDV 1002-A recenzie a test

Hobby aku vŕtačka Fieldmann FDV 1002-A je skvelým pomocníkom do každej domácej dielne. Vďaka akumulátora Li-ion s kapacitou 1 300 mAh a napätím 14,4 V je schopná pracovať úplne bez káblov, a to kedykoľvek a kdekoľvek. Vďaka praktickému kufríku ju možno navyše aj ľahko prenášať, alebo ukladať.

Vďaka kvalitnému motoru a krútiacemu momentu vie ponúknuť hodnoty až 25 Newtonov na meter, čím si ľahko poradí s akýmkoľvek skrutkovaním, aj vŕtaním v kombinácii s húževnatým materiálom. Problémom nie je použitie vrtáku až do priemeru 13 milimetrov, ktorého výmenu zaistí skľučovadlo s brzdou, ktoré prispieva k jednoduchšiemu dotiahnutie.

Súčasťou konštrukcie je aj LED lampa, ktorá zaistí dobré osvietenie pracovného priestoru. Vyberateľný akumulátor sa pýši aj celkom rýchlou dobou nabitia, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 1 – 1,5 hodiny. Hmotnosť vŕtačky činí 1,8 kilogramov a možným sklamaním je absencia príklepu.

Dobrý výkon, LED osvetlenie, kvalitné akumulátor
Absencia príklepu, vyššia hmotnosť

Makita DHP453SYE

Makita DHP453SYE recenzie a test

Aku príklepová vŕtačka Makita DHP453SYE zaujme domácich majstrov, i profesionálov. Dokáže vŕtať s príklepom aj bez neho, rovnako ako disponuje funkciou skrutkovanie. Disponuje rozsiahlym nastavením, ktoré umožnia voliť jeden z celkom 16 stupňov. Samozrejmá je možnosť ľahkej regulácie otáčok, či nevyhnutný funkcie motorovej brzdy.

Hlavnou prednosťou je Li-ion akumulátor s kapacitou 1 500 mAh a napätím 18 V. V balení sú celkom 2, vďaka čomu je vďaka výmene možná kontinuálna práce. Tú umožní i možnosť rýchlonabíjania aktuálne nepoužívaného akumulátora. Plusom je aj celokovová konštrukcia ozubených kolies.

Ergonomicky tvarovaná a zároveň pogumovaná rukoväť zaistí bezproblémové držanie kdekoľvek. Rýchloupínacie skľučovadlo zase zabezpečí jednoduchú výmenu bitov, a to aj jednou rukou. Všetko dopĺňa celkom adekvátne hmotnosť, ktorá činí 1,7 kilogramov, čo je u kvalitných vŕtačiek normálna hodnota.

16 možných stupňov otáčok, rýchlonabíjanie, 2 akumulátory
Absencia svetla

Black-Decker BDCHD18K1B2

Black & Decker BDCHD18K1B2 recenzie a test

Ďalšou aku vŕtačkou s príklepom je Black-Decker BDCHD18K1B2 v typickom čierno – oranžovom designu zaručene zaujme už na prvý pohľad. Upúta tiež svojou kvalitou. Je dodávaná hneď sa 2 akumulátory, čím zaisťuje možnosť kontinuálne práce. Obaja sú typu Li-ion a obaja tiež ponúknu praktickú funkciu takzvaného rýchlonabíjanie.

Kapacita akumulátorov je dobrých 2 000 mAh a ich napätie je 18 V. Medzi ďalšie prednosti tejto aku vŕtačky patrí i 2 rýchlostné stupne. Vďaka tomu si poradí s mnohými materiálmi, aj s mnohými činnosťami. To podporí systém jednoduchej regulácie otáčok. Počas vŕtania pochopiteľne zaujme ani nemenej praktický príklep, ktorý výrazne pomáha.

Rýchloupínacie skľučovadlo ponúkne ako bleskovú výmenu nástrojov, tak i možnosť použitia vrtáka s maximálnym priemerom celých 10 milimetrov. Kladom z hľadiska funkčnosti je aj 11-tich momentová spojka, ktorá prispieva k jednoduchšiemu použitie vŕtačky ako všestranného skrutkovača.

Rýchlonabíjanie, príklep, 2 kvalitné akumulátory
Vysoká hmotnosť

Metabo BS 14.4

Metabo BS 14.4 Set MD recenzie a test

Aku vŕtačka a skrutkovač Metabo BS 14.4 zaujme ako kutila, tak i profesionála. Hlavne vďaka kufra, ktorý je plný rôzneho príslušenstva, ktorého je 74 kusov. Zaujme aj kvalita prevedenia, u ktorej výrobca ponúkne záruku 3 roky na akumulátorové články. S nimi je spojená aj možnosť kontinuálne práce, pretože súčasťou balenia sú hneď 2. Disponujú tiež ukazovateľ stavu nabitia.

Kapacita akumulátora je 2 000 mAh, čo zaistí dlhú výdrž. Zaujme aj kvalitné ESCP ochrana eliminujúce preťaženiu. Istotu dobrého použitie umožní ako zvolenie pravého či ľavého chodu, tak celkom 20 krútiacich momentov. Tie je možné voliť s ohľadom na typ práce, alebo s ohľadom na materiál. Ďalej nechýba praktický príklep.

Ergonomické tvarovanie zaistí jednoduché držanie. LED žiarivka zase osvetlenie pracovného miesta. Nechýba ani rýchloupínacie skľučovadlo, umožňujúce bleskovú výmenu nástroja. Ten môže mať maximálny priemer až 10 milimetrov.

74 kusov príslušenstva, kapacita batérie, LED osvetlenie
Vyššia hmotnosť

Einhell TE-CD 12 Li

Einhell TE-CD 12 Li recenzie a test

Aku vŕtačka Einhell Expert TE-CD je skvelou voľbou pre hobby použitie. Prednosťou je určite kompaktný vzhľad s ergonomickým prevedením, ktorý zaistí dobrý úchop. V práci pomáha tiež LED osvetlenie pracovnej plochy, či možnosť regulácie otáčok. Zaujímavosťou je hmotnosť len 1 kilogram, vďaka čomu sa netreba báť únavy pri práci.

O dostatočnú výdrž sa stará batéria Li-ion, ktorá má napätie 12 V a jej kapacita je 1 300 mAh. Veľkým kladom je rozhodne možnosť rýchlonabíjanie. Plnej kapacity môže byť dosiahnutý už za 1 hodinu od pripojenia k sieti. Zaujme tiež jednoručné skľučovadlo, alebo inovatívny systém označovaný ako Quick-Stop.

K dispozícii je možnosť nastavenia krútiaceho momentu, a to až v rámci 18 jednotlivých stupňov. O kvalitný výkon sa starajú ako dvaja prevody, tak aj robustná kovová prevodovka. Možné je využívať rôzne druhy nástrojov, a top až do priemeru 10 milimetrov, ktorý je maximálnym.

Kompaktné rozmery, hmotnosť 1 kg, rýchlonabíjanie
Nižšia kapacita akumulátora

Bosch GSB 18-2-LI Plus

Bosch GSB 18-2-LI Plus recenzie a test

Bosch GSB 18-2-LI Plus je aku vŕtačka s kufrom, u ktorej sú unikátom potrebné systémy ECP chrániace akumulátor a ďalej systémy EMP chrániaci samotný motor. Praktickosť dopĺňa treba diódové svetlo mieriace na miesto práce. To disponuje aj funkciou pozvoľného zhasínanie. Zaujímavým prvkom je aj spona na opasok.

Vďaka rýchloupínaciemu skľučovadlu možno bleskovo meniť nástroje. Tie môžu byť až o priemere 13 milimetrov. Nechýba tiež veľmi dobrý pomocník v podobe príklepu, alebo možnosť regulácie s ohľadom na typ práce, alebo s ohľadom na typ materiálu. Toto možno jednoducho prednastaviť.

Súčasťou balenia sú celkom 2 akumulátory. Obaja sú typu Li-ion a obaja majú veľmi dobrú kapacitu o hodnote 2 000 mAh. Napätie akumulátorov je 18 V. Doplnené sú tiež ukazovateľom stavu nabitia a zostávajúcej energie, či zaujmú aj tým, že nemajú pamäťový efekt.

Kvalitné akumulátory, ochranné systémy, možnosti regulácie
Klasická nabíjačka

Einhell Expert Plus TE-CD 18 LI

Einhell Expert Plus TE-CD 18 LI recenzie a test

Aku vŕtačka Einhell TE-CD 18 LI je dobrým pomocníkom pre profesionálov, ale aj amatérov. Jednoduchú práci zaistí nielen takzvané softgrip držadlo, ale aj unikátny LED svietidlo, ktorá umožní prácu aj pri horších svetelných podmienkach. Kladom je tiež automatická aretácia, kedy sa nástroje môžu meniť bez použitia náradia.

Celkom 2 akumulátory typu Li-ion zaistí možnosť kontinuálne práce. K tomu prispieva aj využitie rýchlonabíjačky. Napätie akumulátora je 18 V a celková kapacita každého z nich je 1 500 mAh. Drobným sklamaním u tejto vŕtačky je to, že nemá pri funkcii vŕtaní k dispozícii príklep.

Prevodovka je 2 rýchlostná, vďaka čomu sa nástroj hodí ako na vŕtanie, tak skrutkovanie. Nechýba možnosť jemného nastavenia krútiaceho momentu, či smeru otáčania. Zaujímavým doplnkom je nielen spona na opasok, ale aj hĺbkomer, ktorý sa hodí vo chvíli, keď je požadované presnejšie vŕtanie, ktoré je možné uskutočniť do radu materiálov.

Automatická aretácia, vŕtanie aj skrutkovanie
Bez príklepu

Najpredávanejšie aku vŕtačky

Najpredávanejšie aku vŕtačky na trhu sú tie od značiek: DeWalt, Parkside (Lidl), Makita, Narex, Metabo. Obľúbené a profi vŕtačky sú aj Milwaukee a Bosch. Najlacnejšie aku vŕtačky zaobstaráte už od 40 EUR.

Ako vybrať aku vŕtačku

Aku vŕtačka je dobrým pomocníkom hlavne preto, že ide o náradie, u ktorého nie je nutné používať káble. Prvotné výber by mal byť spojený s účelom použitia. Základom je klasická aku vŕtačka, určená na vŕtanie do rôznych materiálov. Druhým variantom sú vŕtačky s príklepom, ktorý im dodáva lepšie výkonnostné vlastnosti. Tretím typom sú varianty vŕtačiek, ktoré možno vďaka regulácii využívať aj ako aku skrutkovače.

Typy motora

Všetky aku vŕtačky sú poháňané elektromotormi. Rolu hrá to, či sa jedná o klasické, alebo bezuhlíkové. Prvé riešenie možno zaradiť skôr do kategórie hobby riešenia a do kategórie lacnejších a obyčajnejších variantov. Tie bezuhlíkové sú zvyčajne spojené s profi náčiním, čomu zodpovedá aj cena. Na druhú stranu toto modernejšie riešenie zaujme menším odberom z batérie, pri zachovaní rovnakých výkonnostných vlastností.

Batéria a všetko okolo

Základom je vhodný typ akumulátora. V minulosti dominovali Ni-Cd akumulátory, ktoré boli neskôr nahradené variantom Ni-Mh. Oba dva sú už takmer minulosťou. Moderné aku vŕtačka by mala využívať batériu s označením Li-ion. Ich prednosťou je hlavne dobrá životnosť, alebo nulový pamäťový efekt, i rýchlosť nabíjania.

Pri voľbe vhodnej aku vŕtačky treba hľadieť aj na napätie batérie. Optimálna výška pre hobby použitie je hodnota okolo 15 V. U profesionálnych riešenie je nutné hľadať náradie s vyššou hodnotou. Tá je spätá s celkovým výkonom. Čím vyššie napätie, tým vyšší výkon.

Tretím parametrom je kapacita akumulátora. Tá je uvádzaná v jednotkách mAh alebo Ah. Aj tu platí, že čím je hodnota vyššia, tým batérie laicky povedané dlhšie vydrží. U domáceho použitie by malo byť minimum 1 500 mAh. Profesionálne riešenie by malo začínať na 2 000 mAh.

Doplnková výbava vŕtačky

Sú skôr dodatočnými prvkami, ktoré môžu ovplyvňovať hlavne pracovný komfort a možnosti využitia. Patrí sem napríklad LED osvetlenie, ktoré umožnia prácu aj v horších svetelných podmienkach. Možnosť mať obe ruky voľné zase zaistí pútko alebo spona na zavesenie. Nemenej praktický je aj držiak na bity, vďaka ktorému je možné mať nástroje stále pri ruke. Dobrým pomocníkom je tiež prenosný kufor, ktorý uľahčí tak transport, tak i uloženie.

Prevedenie aku vŕtačky

Základom by malo byť ergonomické prevedenie, ktoré sa dobre drží. Kladom sú kompaktné rozmery, pogumovaná rukoväť, alebo kvalitné materiálové spracovanie. Dôležitým parametrom je aj hmotnosť. Lepšie varianty sa váhovo pohybujú okolo 2 kg. Tie pre hobby použitie sú podstatne ľahšie, čo je dané aj možnými nižšími parametrami.

Samozrejmosťou by malo byť aj rýchloupínacie riešenie, ktoré umožní ľahkú a rýchlu výmenu nástrojov, rovnako ako sa hodí myslieť aj na jednoduché vybratie vybité batérie a nasadenie novej.

Ceny

Tie najlacnejšie aku vŕtačky je možné zaobstarať za ceny do 50 eur. Sú ale určené skôr pre jednorazové činnosti v domácnostiach. Pre pravidelnejší hobby použitie je vhodné zvoliť riešenie do 100 eur. Varianty, ktoré atakujú hranicu 200 eur už budú vyhovovať aj náročnejším kutilom. Cena okolo 200 eur je zlomová a varianty nad ňou už môžeme označiť za polo-profesionálne, i profesionálne riešenie. Také, ktoré môže byť spojené s každodennou, a to aj niekoľkohodinovú prác.

4.7/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.