Dielňa,

Najlepšie aku skrutkovače – Recenzie, test skrutkovačov 2024

Akumulátorový skrutkovač je pomocníkom každého remeselníka, rovnako ako domáceho majstra riešiaceho príležitostné opravy alebo montáž nábytku. Hlavná výhoda je zrejmá, teda eliminácia námahy počas skrutkovanie, pretože sa o všetko postará kombinácia akumulátora a motora. Aj napriek tomu, že skrutkovať dokáže tiež aku vŕtačka, nie vždy je tak praktická ako akuskrutkovač.

Ďalej je jeho výhodou rýchlosť, s akou sú vrutmi skrutkované do rôznych materiálov. Počas konkrétneho časového úseku možno zvládnuť podstatne viac práce. Prevádzka na batériu činní aku skrutkovač plne mobilné a spolu s vlastnosťou akou je polohovateľná rukoväť, môžete pracovať aj v náročných podmienkach so sťaženým prístupom.

Zohľadniť by ste mali nielen typ a kapacitu akumulátora, napätie batérie, hmotnosť, krútiaci moment, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad rýchlosť dobitia, počet rýchlostí alebo spätný chod. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie aku skrutkovače a ich recenzie.

Najlepšie aku skrutkovače – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších aku skrutkovačov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bosch IXO V BasicEinhell Red RT-SD 3,6/1 LiMakita DF001DWBosch PSR 3,6 SBlack-Decker CS3652LKA-QWFieldmann FDS 1013-AMetabo PowerMaxx BS BasicBosch GSR Mx2DriveBlack-Decker BDCSFL20C
Počet rýchlostných stupňov211111221
Typ akumulátoraLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-Ion
Hmotnosť0,3 kg0,4 kg0,36 kg0,5 kg0,9 kg0,6 kg0,8 kg0,5 kg0,3 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 aku skrutkovačov

Bosch IXO V Basic

Bosch IXO V Basic recenzie a test

Akumulátorový skrutkovač Bosch IXO V Basic je ideálnym pomocníkom pre bežné domáce práce. Tomu zodpovedajú ako jeho kompaktné rozmery, tak i celkovo nízka hmotnosť. Tá činí len 0,3 kilogramov. Nechýba dostatočne veľký výkon, ktorý je určený pre prácu, uťahovanie aj povoľovanie skrutiek do celkového priemeru 5 milimetrov. Technológia SoftGrip pomôže k lepšiemu úchopu.

Unikátne sú praktické LED diódy, ktoré možno nastaviť na bodové alebo rozptýlené svietenie pre osvetlenie priestoru. Súčasťou konštrukcie skrutkovača je dnes už štandardnou Lítium-iónová batéria, ktorá nemá pamäťový efekt. Pokiaľ dôjde k jej vybitie, je opäť pripravená za zhruba 3 hodiny.

Špecifikom je tiež patentovaná elektronická ochrana článkov Bosch, ktorá predlžuje životnosť. Napätie akumulátora 3,6 V a jeho kapacita o hodnote 1 500 mAh je v podstate priemer kategórie. Voľnobežné otáčky majú hodnotu 215 ot / min a maximálny krútiaci moment je až 4,5 Nm.

Rýchle nabíjanie, rukoväť SoftGrip, LED diódy
Integrovaný akumulátor

Einhell Red RT-SD 3,6/1 Li

Einhell Red RT-SD 3,6/1 Li recenzie a test

Aku skrutkovač Einhell Red RT-SD 3,6/1 Li je primárne určený pre menej náročné domáce práce. Tomu zodpovedajú ako kompaktné rozmery, tak aj nízka hmotnosť vystavujúci 0,4 kg. Samozrejmá je možnosť pravého či ľavého chodu, ale aj magnetický držiak skrutky. Nechýba ani moderné Li-Ion batéria bez pamäťového efektu. Bohužiaľ ju nemožno vybrať a vymeniť. Praktický je tiež 3 stupňový indikátor, ktorý ukazuje množstvo zostávajúcej energie.

Napätie batérie je štandardné a má hodnotu 3,6 V. To isté je možné povedať o kapacite, ktorá je 1 500 mAh. Zaujme celkom dobrá doba dobíjania, ktorá je len 3 hodiny. Unikátom je možnosť nastavenia krútiaceho momentu v rozmedzí 6 + 1. Maximum pritom môže byť 3,5 Nm.

Vďaka mäkkej rukoväti s označením SoftGrip je zaistené pohodlné držanie. Robustný kovový kryt zase prispieva k celkovej odolnosti. Zaujme tiež otočná rukoväť, rovnako ako uzamykacie puzdro. Súčasťou príslušenstva je aj 9 praktických bitov.

Cena, nastavenie krútiaceho momentu, doba nabíjania
Nástavec pre bity nemožno v prípade poškodenia vybrať a vymeniť za iný

Makita DF001DW

Makita DF001DW recenzie a test

Akuskrutkovač Makita DF001DW zaujme svojou polohovateľnou rukoväťou, ktorá umocní celkovú praktickosť. Disponuje tiež LED osvetlením, ktoré je samostatne ovládateľné. Akumulátor je integrovaný v tele prístroja a disponuje napätím o hodnote 3,6 V. Súčasťou balenia je aj kufrík, v ktorom je 81 kusov rôznorodého príslušenstva.

V prípade vybitia je možné plné nabitie za dobu 3 – 5 hodín. Ergonomicky tvarovaná rukoväť zaistí pohodlný úchop. Model má 1 rýchlosť a automatický zámok vretena. Akumulátor je Li-Ion bez pamäťového efektu, disponujúci kapacitou 1 500 mAh.

Otáčky, ktoré môže tento model vyvinúť sú 220 ot/min. Kladom je tiež veľmi nízka hmotnosť, ktorá činí len 0,36 kilogramov. Upnutie je klasické, s využitím šesťhranu s veľkosťou ¼ palca. Z mínusov možno spomenúť napríklad reguláciu otáčok, ktorá u tohto modelu nie je možná.

Polohovateľná rukoväť, kufor s príslušenstvom
Bez regulácie otáčok

Bosch PSR 3,6 S

Bosch PSR 3,6 S recenzie a test

Aku skrutkovač Bosch PSR 3,6 S je unikátny svojim jedinečným revolverovým zásobníkom, v ktorom je možné mať k dispozícii všetkých 12 bitov, ktoré sú súčasťou balenia. Vďaka tomu je eliminovaná ich strata, a pritom sú vždy po ruke. Kladom sú aj praktické prvky, ktoré môžu upozorniť tak na nastavený smer otáčania, tak oznamujú aj aktuálny stav nabíjania.

Akumulátor je Li-Ion a je súčasťou tela prístroja, takže nie je možná jeho výmena. Na jedno plné nabitie však zvládne zaskrutkovať alebo naopak vyskrutkovať až 90 skrutiek. Vďaka váhe o hodnote 0,5 kg nie je problém ani jeho dlhšiu držanie v ruke. K tomu prispievajú aj kompaktné rozmery.

Skrutkovač zvládne prácu so skrutkami o priemere 5 milimetrov. Napätie akumulátora je 3,6 V a jeho kapacita je 1 500 mAh. Maximálny krútiaci moment, ktorý zvládne tento model vyvinú, je 4,5 Nm. Zaujme aj hodnota voľnobežných otáčok, ktorá činí 210 za minútu.

Revolverový zásobník na bity, indikátor nabíjania
Integrovaný akumulátor

Black-Decker CS3652LKA-QW

Black-Decker CS3652LKA-QW recenzie a test

Akumulátorový skrutkovač Black-Decker CS3652LKA-QW dokáže vďaka svojmu prevedení ponúknuť možnosť tvorby rozoberateľných konštrukcií s využitím na rôzne veľkosti skrutiek. A to nielen vďaka svojmu krútiacemu momentu s hodnotou 5,5 Nm. Ďalej zaujme aj svojim príslušenstva, ktoré je uložené v praktickom kufri. Celkovo je súčasťou 98 kusov príslušenstva. Váha skrutkovača je 0,9 kg, čím sa radí k tým ľahko ťažším.

Unikátom je možnosť nastavenia až do 8 polôh, čím je dosiahnuté lepších podmienok pre skrutkovanie. Pre nutnosť osvetlenie je k dispozícii aj praktické LED svetlo. Ako akumulátor je použitá batéria Li-Ion, ktorá má kapacitu 1 500 mAh a po nabití vydrží údajne až 18 mesiacov bez vybíjania.

Doba nabíjania je veľmi rýchla a trvá zhruba 1 – 1,5 hodiny. Po plnom nabití je možné skrutkovač používať aj po dobu 12 hodín bez prerušenia. Napätie batérie je štandardná a činí 3,6 V. Samozrejmá je ako funkcia voľby spätného chodu, tak aj potrebné zaistenie vretena.

Rýchle nabíjanie, 8 polôh nastavenia, 98 ks príslušenstva
Na dané rozmery relatívne ťažšie

Fieldmann FDS 1013-A

Fieldmann FDS 1013-A recenzie a test

Aku skrutkovač Fieldmann FDS 1013-A vie zaujať celým radom parametrov. Sem sa radí určite aj výkonný motor, ktorý ponúkne krútiaci moment až 10 Nm. Nechýba tiež kvalitné batérie s napätím 7,2 V. Vďaka tomu je určený aj pre náročnejšie, ale tiež všestranné použitie. Poteší tiež praktickú LED diódou, vďaka ktorej je možné ľahko osvietiť pracovnú plochu.

Ako batérie je použitý Li-Ion akumulátor bez problému sa samovybíjaním alebo pamäťovým efektom. Jeho kapacita je 1 300 mAh. V prípade vybitia je možné doplniť jeho kapacitu za zhruba 3 – 5 hodín. Hmotnosť skrutkovača aj s batériou je 0,6 kilogramov. Dodávaný je v plastovom kufri.

Prácu uľahčí možnosť nastavenia krútiaceho momentu, s ohľadom na použité vrutmi alebo materiál. Vďaka ergonomickej rukoväti sa skrutkovač ľahko drží. Má tiež LED indikátor batérie, ktorý upozorní na prípadnú nutnosť nabitie.

Cena/výkon, nastaviteľný krútiaci moment
LED svieti zo spodného konca rukoväte

Metabo PowerMaxx BS Basic

Metabo PowerMaxx BS Basic recenzie a test

Aku vŕtací skrutkovač Metabo PowerMaxx BS Basic zaujme v prvom rade svojim akumulátorom. Okrem toho, že v balení sú hneď 2 a tie sa dajú meniť, nadchne aj ich kapacita, kedy má každý z oboch Li-Ion článkov hodnotu 2 000 mAh hodín. Ďalšou prednosťou je tiež hodnota napätia, ktorú dokážu ponúknuť a ktorá činí 10,8 V.

Zaujme aj možnosť voľnobežných otáčok, a to buď o hodnote 360, alebo dokonca až 1 400 otáčok za minútu. Krútiaci opony je 17 Nm, pokiaľ ide o mäkké použitia, alebo 34 Nm v prípade tvrdého použitia. Hmotnosť je celkom optimálne, zodpovedajúce vyššiemu krútiacemu momentu a jej hodnota je 0,8 kilogramov.

Vďaka kapacite akumulátora nie problém na jedno plné nabitie naskrutkovať až 380 jednotlivých skrutiek. Indikátor ukazuje stav batérie a prípadnú nutnosť jej nabitie. Vďaka integrovanému LED osvetlenie nie je problémom ani práce na tmavších miestach. Konštrukcia umožní úchop ľavou i pravou rukou.

Tiež na vŕtanie, 2 akumulátory v balení, výkonný motor
Vyššia cena a hlučnosť

Bosch GSR Mx2Drive

Bosch GSR Mx2Drive recenzie a test

Aku vŕtací skrutkovač Bosch GSR Mx2Drive je profesionálny riešením ako pre hobby dielňu, tak i remeselníkov. Jeho prevedenie zaujme 2 stupňovou prevodovkou, rovnako ako praktickým osvetlením. Balenie obsahuje 2 akumulátory, čo zvyšuje praktickosť a možnosť práce bez prerušenia – stačí len ich rýchla výmena.

Li-Ion akumulátory majú obaja kapacitu 1 300 mAh. Hodnota ich napätie činí 3,6 V. Kvalitné 1/4″ univerzálny držiak bitov je určený aj pre použitie s vrtáky. Zaujme aj kvalitný nabíjačka, ktorá dokáže doplniť kapacitu akumulátora už za 60 minút.

Elektronická ochrana článkov Bosch chráni akumulátory pred preťažením i prehriatím. Optimálny prevodový pomer vie ponúknuť regulovateľné otáčky o hodnotách 150 prípadne až 580 otáčok za minútu. Silný krútiaci moment má hodnotu slušných 10 Nm.

Rýchlonabíjanie, aj na vŕtanie, dvojstupňová prevodovka
Nižšia kapacita akumulátora

Black-Decker BDCSFL20C

Black-Decker BDCSFL20C recenzie a test

Aku skrutkovač Black-Decker BDCSFL20C využíva kvalitnú Li-Ion batériu, ktorá je integrovaná v tele prístroja a eliminuje výrazné samovybíjanie. Celkové napätie má hodnotu 3,6 V. V prípade nabíjania je nutné počítať s dobou okolo 10 hodín, než dôjde k plnému nabitie. Konštrukcia zaujme kompaktnými rozmermi, rovnako ako nízkou hmotnosťou. Tá činí len 0,3 kilogramu.

Unikátom je polohovateľná kĺbová rukoväť, ktorá má 3 pozície a ponúkne prevedenie pištoľové aj rovné. Vďaka LED svietidle je zaistenie aj praktické osvetlenie pracovného priestoru. Nechýba funkcia pravého a ľavého chodu s možnosťou aretácie pre využitie manuálneho ovládania.

Kapacita použitého akumulátora je 1500 mAh. Maximálny krútiaci moment skrutkovača činí 5,5 Nm. Hodnota voľnobežných otáčok je 180 / min. Súčasťou balenia je aj nabíjačka, pomocou ktorej je možné tento typ skrutkovača jednoducho nabíjať.

Kompaktné rozmery, nastaviteľná rukoväť, Li-Ion batéria
Integrovaný akumulátor, doba dobíjania

Ako vybrať aku skrutkovač

Aku skrutkovač nemusí byť použiteľný len na to, čo zodpovedá jeho názvu. Okrem skrutkovanie existuje aj variant, ktorou je aku vŕtací skrutkovač (skôr je však nájdete medzi aku vŕtačkami). Ten vďaka svojim parametrom ponúkne možnosť využitia ako praktická vŕtačka.

Akumulátor a doba nabíjania

U jednoduchších aku skrutkovačov je pevne integrovaný do tela, čo eliminuje možnosť výmeny. U kvalitnejších prevedenie je vyberateľný. Ak sú k dispozícii 2, môže sa vždy jeden nabíjať a sa druhým pracovať. S výberom by mala súvisieť aj doba nabíjania. U najlepších je to 1 – 2 hodiny. Inak sa stretnete s tými, kde sa doba pohybuje v rozmedzí 5 – 10 hodín.

Rolu hrá aj typ akumulátora. V minulosti boli populárne hlavne NiMh varianty, od ktorých sa postupne upúšťa, hlavne pre problém samovybíjanie. Zlatou strednou cestou a najpoužívanejším riešením sú určite Li-Ion akumulátory, ktoré sa sami nevybíjejí a nemajú ani pamäťový efekt. Variantom číslo tri je NiCd akumulátor, ktorý nadchne hlavne prúdovou zaťažiteľnosťou.

Napätie a kapacita batérie

U akumulátora ešte zostaneme. Jednou z dôležitých hodnôt je napätie, ktoré ukazuje na výkon. Čím je vyššia, tým lepšie. Štandardné nenáročné modely pre domáce použitie majú napätie okolo 3,6 V. U profi je možné stretnúť sa s rozmedzím 10 – 15 V.

Druhou dôležitou hodnotou je kapacita batérie a informácie o tom, koľko na jedno nabitie vydrží. Súčasný štandard u hobby variant je 1 500 mAh. Tie lepšie začínajú na hodnote 2 000 mAh a môžu dosahovať až na 5 000 mAh.

Krútiaci moment

Ďalšie parameter u aku skrutkovača zameraný na výkon (silu) je krútiaci moment. Všeobecne sa možno stretnúť s hodnotou, ktorá začína na číslach okolo 3 – 5 Nm, čo charakterizuje opäť varianty určené pre domáce použitie. Optimálnou voľbou pre náročnejších využitie potom môže byť hodnota 10 až 20 Nm.

Počet rýchlostných stupňov

Väčšina bežných akuskrutkovačov, disponuje len raz rýchlosťou. Pre bežné použitie v domácnosti by táto hodnota mala plne postačovať. Pre náročnejšiu prácu sú potom vhodné dvojstupňové aku skrutkovače, ktoré majú lepšie parametre pri skrutkovaní a mnohokrát nie je problémom ani ich využitia na vŕtanie.

Funkcie, príslušenstvo a vlastnosti

Základné parametre toho, ako by mal aku skrutkovač ideálne vyzerať, máme zmapované. Ďalej nezabúdajme zohľadniť tiež možné ďalšie funkcie, príslušenstvo a vlastnosti. Medzi praktické prvky sa radí napríklad LED osvetlenie, ktoré dokáže pomôcť pri práci za horších svetelných podmienok. Ďalej je kladom i polohovateľná rukoväť, ktorá pomôže ako lepšiemu úchopu, tak prácu za podmienok horšieho prístupu.

Medzi ďalšie funkcie patrí indikátory. Buď nastavenie pravého alebo ľavého chodu, alebo aj indikátor nabíjania, rovnako ako nemožno ignorovať ani indikátor aktuálneho stavu batérie s ohľadom na stupeň nabitia.

Praktickými prvky môže byť spona na opasok, ktorá podporuje jednoduchosť manipulácie, rovnako ako kufrík s príslušenstvom. Rad skrutkovačov disponuje vo svojom základe kufríkom, ktorý dokáže ponúknu okolo 50 – 100 kusov rôznorodého príslušenstva na všestrannú prácu.

4.4/5 - (31 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.