Tipy & Rady,

Ako sa zbaviť kruhov pod očami

Tmavé kruhy pod očami najčastejšie nevznikajú len tak z ničoho nič. Často ide o signál, ktorým nám dáva telo najavo, že niečo nie je úplne v poriadku. Niektorí ľudia majú k problémom s tmavými kruhmi pod očami väčšie predispozície, iní naopak menšie. Najmä potom ľudia so svetlejším typom pleti sú na ne náchylnejšie, respektíve sú u nich oveľa viac viditeľné.

Faktorov k ich vzniku môže byť takmer nespočet a postihujú ako dospelé (ženy aj mužov), tak deti. Vrecia pod očami najlepšie odstránite tak, že sa zameriate na najpravdepodobnejší dôvod ich vzniku. Dobrou správou je, že sa kruhy pod očami najčastejšie objaví v dôsledku zlej životosprávy, s ktorou možno ľahko niečo robiť. Existujú však aj výnimočné prípady, v ktorých je lepšie navštíviť lekára.

Ako a čo na kruhy pod očami

Z podstaty najčastejšieho vzniku kruhov pod očami vyplýva, že väčšinu prípadov možno odstrániť svojpomocne zmenou životného štýlu, alebo pomocou vhodnej regeneračné, či dekoratívnej kozmetiky. Doprajte si určite dostatok spánku, snažte sa vyhýbať stresu a jednoznačne prijímajte dostatok tekutín. Spôsobov, ako na kruhy pod očami vyzrieť, je pomerne veľa.

1. Strava a doplnky

V prípade nadužívanie soli ju obmedzte, spolu s príliš korenenými jedlami, a pite aspoň tri litre tekutín denne. Citrusy, listová zelenina, orechy či avokádo by sa mali objavovať vo vašom jedálničku. Súčasťou vašej dennej rutiny by mal byť dostatočný príjem kolagénu a elastínu, ďalej tiež vitamínov a minerálov, ktoré získate buď vyváženou stravou, alebo v niektorom doplnku stravy. Rutín, ktorý nájdete v pohánke a alebo si ho môžete zaobstarať ako doplnok stravy, pôsobí ako spevňovač ciev v oblasti očí.

TIP: Spomínané doplnky stravy si môžete vybrať napríklad tu (otvoriť ponuku).

2. Očný krém

Veľmi vhodné je použiť krém na kruhy pod očami. Ich ponuka je široká, nevyberajte je podľa typu pleti, ale podľa typu kruhov pod očami (vrecia, vačky, opuchy). Účinnými látkami v týchto krémoch je Haloxyl, koenzým Q10, kofeín, vitamíny E, C, K, peptidy (napríklad Eyeseryl peptide), aha kyseliny a mnoho ďalších. Tieto krémy ďalej pleť hydratujú a sú účinné aj na vrásky pod očami. Pleť dokážu rozjasniť (zosvetliť očné okolie) a ich zloženie je protizápalové.

TIP: Vyskúšať môžete Eucerin Antipigment, NIVEA Q10 Power, Collagen Eyerevive, Remescar, alebo napríklad Vichy Liftactiv – zobraziť ponuku očných krémov.

3. Gél, sérum a maska na očné okolie

Okrem krémov existujú ďalšie špeciálne prípravky s účinnými látkami a so zosvetľujúcimi zložkami. Ide napríklad o očný gél proti opuchom, liftingové očné sérum, alebo osviežujúci masku na očné okolie. Práve gélové masky bývajú medzi ľuďmi dobre hodnotené, podporujú cirkuláciu krvi a efekt potlačenie kruhov pod očami sa dostaví rýchlo. Aplikovať možno tiež vyživujúce masku na vyčistenú pleť po dobu cca 15 minút, pričom už samotnému čisteniu a odličovanie je potrebné venovať patričnú pozornosť. Na opuchy okolo očí je účinný aj špeciálny guličkový roll-on, ktorý upokojí a schladí očné okolie.

TIP: Vyskúšať môžete sérum s kmeňovými bunkami Fytofontana Cells EyeDark, Nuance Magical Supreme, alebo Eveline EXPERT C v kombinácii séra a masky s obsahom kyseliny hyalurónovej – ukázať ponuku.

4. Korektor na zakrytie

Ak žiadne krémy dosiaľ nezabrali, ale zamaskovať kruhy pod očami z akéhokoľvek dôvodu jednoducho potrebujete, nie je vhodnejšie produkt než korektor na kruhy pod očami. Ľahko sa s ním pracuje a rýchlo zakryje všetky nedokonalosti, ktoré v očnom okolí máte. Dajte si pozor na výber správneho odtieňa korektora, prípadne make-upu. Na sýto modrej až fialovej kruhy je vhodný broskyňový či žltý korektor, hnedé až čierne kruhy zamaskuje oranžový odtieň a pre začervenané očné okolie zvoľte nádych zeleného odtieňa. Naneste ho k vnútornému kútiku oka, rozotrite k vonkajšiemu a do stratena. Následne môžete naniesť make-up a celé to zavŕšiť rozjasňovačom a zafixovať púdrom.

TIP: Korektor na kruhy pod očami (napríklad paletku Dermacol), make-up aj rozjasňovač nájdete napríklad tu (otvoriť ponuku).

5. Ružová voda

Alternatívou môže byť ružová voda, ktorá na kruhy pod očami má rovnako blahodárny vplyv. Pomáha eliminovať opuchy pod očami, má bieliace a omladzujúce vlastnosti a zmierňuje začervenanie a svrbenie. Pod oči sa aplikuje treba vatovým tampónom a nechá sa 15 minút pôsobiť. Môžete si ju pripraviť buď doma, alebo si ju kúpiť v bio kvalite.

TIP: Obľúbená je ružová voda Purity Vision Bio z Damašskej ruže – zistiť kde sa dá kúpiť.

6. Mandľový olej

Svoje účinky má aj mandľový olej, ktorý zlepšuje cirkuláciu krvi a nanesiete ho malé množstvo do očného okolia. Jemnú pleť ďalej vypína a zmierňuje vrásky i opuchy. Výhodou je, že vydrží pomerne dlhú dobu a pri pravidelnej starostlivosti sa výsledky dostavia zhruba do týždňa.

TIP: Vyskúšať môžete napríklad Soaphoria Organic dostupný tu (ukázať ponuku).

7. Očná a tvárová gymnastika

Jemná masáž krúživými pohybmi (u citlivej opatrne) smerom od nosa k vonkajšiemu kútiku očí pôsobí na očné okolie veľmi blahodárne a hodí sa ako doplnok pre všetkých, ktoré vrecia pod očami trápia. Využiť môžete vyššie zmienený mandľový olej, prípadne kokosový či olivový, ktorý nanesiete na oblasť pod očami v pár kvapkách a oblasť pošúchate, potom nanesiete krém a vykonáte spomínané cvičenia.

Babské rady ako sa kruhov pod očami zbaviť

 • Šťava zo zemiakov, rovnako tak ako zemiaky samotné, patrí medzi najpopulárnejšie metódy na odstránenie kruhov pod očami v domácom prostredí. Šťavu získate nastrúhaním a vymačkaním, následne ju môžete naniesť na odličovací tampón a priložiť pod oči. V prípade použitia celej zemiaky je aplikácia ešte jednoduchšie, očistená kolieska zemiaky položíte na oči a v oboch prípadoch necháte 10 – 15 minút pôsobiť. Tento postup opakujte denne minimálne týždeň, lepšie dva. Zemiaky obsahujú tiež prírodné bieliace zložky, a preto dokážu aj ľahko zmeniť farebný pigment kruhov pod očami.
 • Podobne môžete postupovať aj s uhorkou, ktorá oči upokojí a dodá im potrebnú hydratáciu. Uhorka by mala byť pred aplikáciou vychladená, chlad totiž významne očiam, respektíve opuchom pod očami, uľaví.
 • Rýchle úľavy a zmiernenie kruhov pod očami dosiahnete aj samotným ľadom. Ten očné okolie prirodzene schladí, rozjasní a zmierni opuch, nenechávajte však ľad na jednom mieste, ale pomaly s ním celé miesto prechádzajte. Do vody pred zmrazením môžete pridať aj bylinný odvar, najvhodnejšími bylinami je šalvia, kvet nevädze, petržlen a harmanček. Dosiahnete nimi lepšieho vyhladenie vrások a účinnejšieho zníženie opuchov.
 • Namiesto ľadu môžete alternatívne použiť aj lyžice, ktoré dáte pred aplikáciou do chladničky, alebo mrazničky a následne si ich iba položíte na oči a necháte pôsobiť aspoň 10 minút.
 • Vďaka obsahu trieslovín, antioxidantov, a tiež kofeínu je veľmi populárnym na použitie na kruhy pod očami čierny a zelený čaj. Použité čajové vrecúška sa nechajú vychladnúť (môžete je pre lepší efekt nechať vychladiť na nižšiu teplotu i v chladničke) a následne sa nechajú 10 – 15 minút pôsobiť na zatvorených očiach. Ak sa vám nechajte čajový vrecúško pokladať na oči, namočte kozmetický tampón do vychladnutého čaju a procedúru vykonajte s ním. Výsledky by sa mali dostaviť za jeden týždeň.

Najčastejšie príčiny kruhov pod očami

 • Ak sa vo vašej rodine kruhy pod očami objavujú u každého druhého člena a inak netrpíte žiadnymi dedičnými chorobami, ktoré by očné okolie mohli ovplyvňovať, dosť možno ide o vašej rodinou anamnézu. Nič moc iného ako používanie krémov a kozmetiky robiť nedá.
 • Do určitej miery vznik kruhov pod očami ovplyvňuje stavba lebky a vaša pleť. V okolí očí je koža najtenší a najcitlivejšia z celého tela, je tu zároveň veľké množstvo žiliek a lymfatických žliaz a z tohto dôvodu je akákoľvek zmena v tele v týchto miestach rýchlo patrná.
 • Akékoľvek zaťaženia organizmu spojené s chorobou, alebo liečbou, sa môže prejaviť kruhy pod očami, ktoré môžu mať hnedastú, tmavo fialovú až čiernu farbu.
 • V období alergií určite nejedného alergika sprevádza vrecia pod očami. Vačky pod očami sú však dočasné a ľahko sa s nimi nechá bojovať liekmi proti alergii. Podobný stav vzniká pri chronickej, alebo sennej nádche, kedy sa človek len málokedy ubráni pretrieť si oči, čím očné okolie podráždi.
 • Nepríliš zdravý životný štýl, tak by sa dali zhrnúť najčastejšie dôvody pri vzniku kruhov pod očami. Patrí sem ponocovania, nedostatok spánku, častá konzumácia alkoholu, alebo fajčenie, čo má za následok menej kyslíka v krvi, ktorý môže viesť k vzniku kruhov pod očami.
 • Tiež nevyváženou stravou si môžete ľahko privodiť vrecia pod očami. Zo vyprážaných a ťažkých jedál veľa vitamínov a minerálov nezískate, sama o sebe zaťažujú trávenie, obličky a celkovo telo zbytočne preťažujú. Svoj údel nesie tiež nadmiera soli a telu chýbajúce železo, zinok, alebo vitamín C.
 • Časté a dlhodobé vysedávanie pred obrazovkou počítača, televízie, alebo mobilného telefónu očiam kvôli modrému svetlu rozhodne nesvedčí a v niektorých prípadoch to má za následok práve kruhy pod očami. Podobne namáhané sú oči aj pri dlhom a častom riadenie.
 • Psychické vypätie, stres, úzkosť, alebo sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Áno, aj tieto faktory môžu dať za vznik nevzhľadným opuchom pod očami.
 • Tiež hormonálne zmeny môžu vyústiť týmto prejavom. Najčastejšie sa s nimi v tomto období stretnú ženy po pôrode, ľudia podstupujúci hormonálnu terapiu, alebo ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.
 • Ak ste sa doteraz nenašli v možných dôvodoch, možno pracujete v nezdravom prostredí, kde sa to škodlivinami napríklad pri výrobe len hemží. Tie môžu zaťažovať vaše telo, orgány a v dôsledku toho zapríčiní aj kruhy pod očami.
 • Kedykoľvek máte problémy so štítnou žľazou, lymfatickým systémom, pečeňou, žalúdkom, alebo obličkami, môžu sa ako sprievodný jav objaviť aj vrecia pod očami. Obdobne je tomu aj v prípade poruchy lymfatického a cievneho riečiska, alebo pri chudokrvnosti. V týchto prípadoch by ste mali zájsť najskôr za svojím lekárom než s kruhmi bojovať svojpomocne, alebo je maskovať pomocou kozmetiky.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.